İçerik Pazarlaması Kasım 16, 2023

İçerik Pazarlaması: Müşterilerinize Değer Katın

Tasarlab

Sadece bir içerikle binlerce kişiye dokunmak ister miydiniz?

Günden güne değişen alışkanlıklar ve kullanıcı davranışları dijitalleşen dünyaya ayak uydurarak isteklerimizi şekillendirmeye devam ediyor.

Peki bu değişen kullanıcı isteklerinin karşılığı gerçekten bulunabiliyor mu? Hangi içerikler ne zaman ve ne sıklıkla tüketiliyor? 

Büyük bir hızla tüketilen ve her geçen gün giderek artan onlarca içerikte yüksek kullanıcı memnuniyeti sağlamak da, kaliteli bir içerik pazarlamasından geçiyor!

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, dijital dünyada iş yapan kişi ve kurumlar için olmazsa olmaz temel bileşenlerden biri haline gelmiş durumda. Temel olarak; hedef müşteri kitlesini etkilemek, satın alınması istenen ürün veya hizmet konusunda bir fikir yaratmak ve müşteri ile sürdürülebilir bir bağ oluşturmak amacıyla yayınlanan yazı, video veya fotoğrafların tümünü içeren bir pazarlama yaklaşımıdır.

icerik-pazarlama-nedir

İçerik pazarlaması, hedef kitle tercihi özelliği ile geleneksel reklam pazarlamasından ayrılır. Çoğu zaman televizyonlarda, billboard üzerlerinde gördüğümüz reklam kampanyalarında markanın kendisine vurgu yapılırken, içerik pazarlamasında büyük ölçüde siteyi ziyaret edecek potansiyel müşterilerinin istekleri ön planda tutulur. Marka, verilmek istenen ürün veya hizmete olan ilginizi ölçer ve buna göre bir strateji oluşturarak var olan müşterilerin sadakatini ve ayrıca potansiyel müşterileri kazanmaya yönelik bir içerik üretimi yapar. İçerik pazarlamasında sürekli ve kaliteli içerik üretmek müşteri bağlılığı açısından oldukça önemlidir.

Bir diğer önemli nokta ise üretilen içeriklerin müşteriyi harekete geçirebilir nitelikte olmasıdır. Yani, içeriklerin müşterileriniz üzerinde nasıl bir etki yarattığını gözlemlemeli ve ona uygun bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.

İçerik Pazarlama Neden Önemlidir?

İçerik pazarlama marka ve hizmet sağlayıcılar için kolay erişilebilir olması ve müşteriyi harekete geçirerek satın alımı gerçekleştirebiliyor olması açısından oldukça önemlidir.

Diğer pazarlama stratejilerine kıyasla içerik pazarlaması, marka bilinirliğini uzun vadede koruyor.

icerik-pazarlama

Örneğin; Facebook reklamlarına nazaran bir blog içeriği her zaman daha çok çevrimiçi trafik alıyor ve böylece istediğiniz ürün veya hizmeti müşterinize daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaştırarak içerik pazarlamasının ayrıcalıklarını tatmış oluyorsunuz.

Öyle ki, HubSpot 2021 Executive Marketing Leadership Survey araştırmasına göre pazarlama liderlerinin %20’si markaların internet sitesi bloglarını hedefe ulaşma sürecindeki “en önemli kanal” olarak tanımlıyor.

HubSpot

Blog yazılarından başka; markaların Youtube, Twitter, Instagram, LinkedIn gibi sosyal platformlarda yayınladığı içerikler de ürün veya hizmet pazarlamasında önemli bir rol oynuyor.

icerik-pazarlama

İçerik pazarlamasının dijital dünyada yadsınamaz bir etkisi olduğunu gördük. O halde, kaliteli bir içerik pazarlaması nasıl yapılır gelin bir göz atalım!

İçerik Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Kaliteli bir içerik pazarlaması için uygulamanız gereken stratejiler şu şekilde sıralanabilir:

 

1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Öncelikle, içerik üretirken hangi kitleye hitap ettiğinizi iyi tanımlamanız gerekir. Bunun için marka olarak müşterilerinize neyi, nerede ve nasıl sunduğunuz da önemli parametrelerdendir.

Örneğin hediyelik eşya tasarımları yapan bir markanız var ve potansiyel müşterilerinize erişmek için bir içerik pazarlaması yapmak istiyorsunuz. Bunun için hedef kitlenizin hangi sosyal kanallarda çoğunlukta olduğunu araştırmalı ve seçtiğiniz kanala uygun içerikler üreterek başlamalısınız.

Hedef kitle belirlemek, pazarlamanın her alanında öncelikli ve gerekli bir adımdır. Doğru kişiye, doğru zamanda, doğru ürünü satabilmek için müşterilerinizi iyi tanımalısınız.

 

2. Verimli İçerikler Üretin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra şimdi sıra içerik üretme zamanı!

Potansiyel müşteri kitlenizin Google arama istatistiklerine bakarak hangi ürün hakkında ne zaman içerik üretebileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bunun için gerçek zamanlı arama trendlerine ücretsiz bir şekilde Google Trends üzerinden erişebilir ve müşterilerinize yüksek katma değer sağlayan içerikler üretebilirsiniz.

google-trends

Örneğin, UEFA EURO 2020 Takımı için aylara ve hatta bölgelere göre arama trendlerinin istatistiklerine erişebilir ve buna göre içerik üretme stratejinizi oluşturabilirsiniz. 

 

3. İçerik Pazarlama Planı Geliştirin

Hedef kitle ve içerik fikriniz konusunu bir karara bağladıktan sonra sıra bir içerik pazarlama planı geliştirmekte.

İçerik pazarlama planı ile içeriklerinizi müşterilerinize düzenli ve akıcı bir şekilde sunabilirsiniz. Ayrıca bu planlama sayesinde ürün veya hizmet satın alma oranlarınızı arttırabilir ve hem marka olarak kazanırken hem de müşterilerinize yüksek oranda fayda sağlayabilirsiniz.

Bu pazarlama planı için “İçerik Pazarlama Hunisi” denilen bir grafik örnek alınabilir.

icerik-pazarlama-hunisi

Pazarlama Hunisinde asıl amaç, her bir adımın müşteriyi bir sonraki adıma çekmesidir.

icerik-pazarlama-hunisi

Grafiğin en üst kısmında “Farkındalık” yer alıyor. Bu, müşterilerinizin dikkatini çekecek bir farkındalık yaratmanız gerektiği anlamına gelir. Burada önemli olan, müşteriniz sitenize ürün satın alma amacıyla girmemiş olsa bile sunacağınız içerik ile onun aklında bu fikri uyandırmayı başarmaktır.

Bu adımda yararlanabileceğiniz içerik uygulamalarının bazıları şunlardır:

  • Infographics
  • Blog post
  • Social Media Posts
  • Youtube Videos

icerik-pazarlama-hunisi

İkinci kısımda ise “İlgi” yer alıyor. Burada, müşterinizde bir farkındalık oluşturduktan sonra içeriğin devamında onun ilgisini çekebilmelisiniz. Yani, müşterinizi son adım olan “Aksiyon” kısmına geçirebilmeniz gerekir.

Bu adımda yararlanabileceğiniz içerik uygulamalarının bazıları şunlardır:

  • Email Bültenleri
  • Case Study Çalışmaları
  • E-kitap

icerik-pazarlama-hunisi

En son ve üçüncü kısım ile artık müşterinin hedef ürünü veya hizmeti satın alması beklenir. 

Bu adımda yararlanabileceğiniz içerik uygulamalarının bazıları şunlardır:

  • Webinars
  • Satış Sayfası
  • Satış Maili

 

4. İçeriklerinizin Farklı Kanallarda Yayınlanmaya Uyumlu Olduğundan Emin Olun

İçerik pazarlamada, dikkate alınması gereken bir diğer konu da farklı dijital kanallara uygun içerik üretebilmektir.

icerik-pazarlama

Örneğin, hazırladığınız blog yazısının hem masaüstü üzerinden hem de telefon ekranından okunabilir olmasına özen gösterin. Bu noktada içeriklerinizdeki yazı, görsel ve varsa video boyutunun değişken kanallara göre kullanıcı dostu olduğundan emin olun.

 

5. Etkili Bir Site Tasarımı Oluşturun

İçerik pazarlamasında müşterinizin ne gördüğü kadar nasıl gördüğü de önemlidir. Etkili bir site tasarımı, müşteri odaklı bir içerik pazarlaması uygulayabileceğinizi gösterir. Bu da sizin, rakiplerinizle karşılaştırıldığınızda fark yaratmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biridir.

Etkili bir site tasarımında menü sekmesinden genellikle en altta yer verilen iletişim sekmesine kadar her bir detay oldukça kritiktir.

Sitenizde, müşterinizin gördüğü ilk sayfa hem yazı düzeni hem de renk skalası açısından güvenilir ve çekici görünmelidir.

icerik-tasarimi

Blog sayfanızdaki yazıların hiyerarşisi müşterinin kolay okuyabileceği şekilde ve odak sıralamasına göre düzenlenmelidir. Ayrıca yazı içerisindeki başlıkların boyutu da yine bu hiyerarşi dikkate alınarak ayarlanmalıdır.

icerik-tasarimi

Tasarımlarınız masaüstünde olduğu kadar, mobil cihaz uyumu da gözetmeli ve kullanıcı dostu olmalıdır.

icerik-tasarimi

Eğer tüm bu değişken tüketici davranışlarını en iyi şekilde karşılamak ve kurumunuzun dijital platformlardaki görünürlüğünü arttırmak istiyorsanız dönüşüm odaklı tasarım ve içerik pazarlama konularında Tasarlab’ın uzman ekibi ile tanışın, hem markanıza hem de müşterilerinize değer katın!