WordPress Kasım 16, 2023

Sitemap.xml Sorunu ve Çözümü

Seçil Durgun

Site Haritası Nedir?

Site haritası, bir web sitesinin bütün sayfalarını sistematik bir şekilde sıralayan ve arama motorlarının her bir sayfanın içeriği, ilişkili bağlantıları ve yapısal düzeni hakkında kapsamlı bilgi edinmelerine olanak tanıyan önemli bir araçtır. Bu dosya, arama motorlarının web sitesini keşfetme sürecini optimize ederken aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik temel bir rol üstlenir. Site haritaları, web sitenizin derinliklerine ulaşarak gizli veya zor erişilen sayfaları dahi ortaya çıkararak, sitenizin bütünsel görünümünü sunar ve böylece arama motorlarının web sitenizi daha etkili bir şekilde indekslemelerine ve sonuç olarak kullanıcılara daha doğru ve detaylı sonuçlar sunmalarına yardımcı olur. Site haritası, arama motorlarının web sitesini daha etkin ve verimli bir biçimde tespit etmesine yardımcı olur. 

Site haritaları genellikle XML biçiminde yazılır ve arama motorlarına web yöneticisi araçları aracılığıyla gönderilir. Sayfaların güncellenme sıklığı, sayfaların önceliği ve bir sayfanın alternatif dil sürümleri gibi bilgileri içerebilirler.

Arama motorlarının web sitesinin tüm sayfalarını keşfetmesini ve dizine eklenmesini kolaylaştırdığından, web sitesinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabileceğinden, bir site haritasına sahip olmak web siteleri, özellikle çok sayfalı büyük web siteleri için önemlidir.

WordPress Site Haritası Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu yazıda size nasıl düzeltebileceğinizi anlatacağımBu sayfa aşağıdaki hataları içeriyor: 6. sütundaki 2. satırdaki hata: Yalnızca belgenin başlangıcında izin verilen XML bildirimi. Örnek olarak aşağıda bir çıktı verildi.”

This page contains the following errors: error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document Below is a rendering of the page up to the first error. “

Bu hatayı düzeltmek için aşağıda verilen adımları uygulamanız gerekir:

Bir düzenleme aracı ile  yeni bir dosya açın.

Aşağıda verilen kodu dosyaya yapıştırın ve dosyayı whitespacefix.php olarak kaydedin.

Kaydettiğiniz dosyayı ana dizininize yükleyin.

<?php
function ___tasarlab_wp_whitespace_fix($input) {
    $allowed = false;
    $found = false;
    foreach (headers_list() as $header) {
        if (preg_match("/^content-type:\\s+(text\\/|application\\/((xhtml|atom|rss)\\+xml|xml))/i", $header)) {
            $allowed = true;
        }
        if (preg_match("/^content-type:\\s+/i", $header)) {
            $found = true;
        }
    }
    if ($allowed || !$found) {
        return preg_replace("/\\A\\s*/m", "", $input);
    } else {
        return $input;
    }
}
ob_start("___tasarlab_wp_whitespace_fix");
  1. Ana dizinde bulunan index.php dosyasını editörünüzde açarak  aşağıda bulunun kodu <?php’den sonra girin.
include('whitespacefix.php');
  1. Ardından index dosyasını kaydedip kapatın.

Ve yapılan site haritası hatası düzeltildi. Temel olarak yukarıdaki kod, temadaki boşlukları ve boş satırları kaldırır.

Bu Hataya Ne Sebep Olur?

Bu hata, XML DOCTYPE bildiriminden önceki boş satır (boşluk) veya herhangi bir boşluktan kaynaklanır. Ve bu boşluk veya boş satır, Önbellek için kullandığınız eklenti veya farklı bir eklentilerden kaynaklanır .

Bizim durumumuzda görebileceğiniz gibi, Sitemap.xml sayfasının kaynak kodunu gördüğümüzde, XML etiketinin (<?) başlangıcından önce bir boşluk ve bazı boş satırlar görebilirsiniz .

Sonuç

Umarım bu site haritası hatasını düzeltebilmişsinizdir. Site haritasıyla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçerek size yardımcı olabiliriz.