WordPress Kasım 16, 2023

WordPress 5.5 jQuery Son Sürüm ile Geliyor

Tasarlab

WordPress, hepimizin bildiği gibi yıllardır jQuery 1.2.14 sürümünü kullanıyor. Bu geriye dönük uyumluluğu sağlama konusunda avantaj sunsa da jQuery’nin daha sonraki sürümleriyle uyumlu plugin ve temalarda ya migrate işlemi gerektiriyor ya da conflictlere başka çözümler bulma gereksinimi doğuyordu.

WordPress kullanıcıları jQuery konusunda bir gelişme olması için ha bugün ha yarın diyerek 2020 temmuzuna kadar dişini sıktı ve bekledi. Derken beklenen duyuru 30 Haziran’da geldi. WordPress 5.5 sürümü artık jQuery son sürüm ile dağıtılacak.

Peki mevcut tema ve pluginleri jQuery latest versiyon ile uyumlu olmayanlar ne yapmalı?

The WordPress Team‘in geliştirdiği Test jQuery Updates plugini ile websitenizde kullandığınız tema ve pluginlerin uyum durumlarını görebilirsiniz.

wordpress 5.5 jquery test

Test etmek için:

1) jQuery Migrate’ı devre dışı bırakın (Disable) ve WordPress’in geçerli jQuery sürümünü kullanın (Default). Bu seçenekler ile sitenizin önyüzünde bir bozulma ya da fonksiyon kaybı var mı ?

2) jQuery Migrate aktlifleştirin ve en son jQuery’i seçin (Şuanda 3.5.1). Bu seçenekler ile sitenizin önyüzünde bir bozulma ya da fonksiyon kaybı var mı ? Bu seçenekler size WordPress 5.5 versiyonuyla gelicek jQuery sürümünü test etme imkanı sunacaktır.

3) jQuery Migrate’i aktifleştirin, son jQuery Sürümünü ve jQuery UI son sürümü seçin. Bu seçenekler ile sitenizin önyüzünde bir bozulma ya da fonksiyon kaybı var mı ? Bu seçenekler size WordPress 5.6 versiyonuyla gelicek jQuery son sürümünü test etme imkanı sunacaktır.

4) jQuery Migrate’i disable yaparak, son jQuery Sürümünü ve jQuery UI son sürümü seçin. Bu seçenekler ile sitenizin önyüzünde bir bozulma ya da fonksiyon kaybı var mı ? Bu seçenekler size WordPress 5.7 versiyonuyla gelicek jQuery son sürümünü test etme imkanı sunacaktır.

Bu test işlemlerinizden dolayı yaşayabileceğiniz sorunları site ziyaretçilerinize yansıtmamak için test sunucunuzda ya da localhost’unuzda denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sevgiyle kalın.