Kurumsal Blog Kasım 16, 2023

Kurumsal Blog: İşletmenizi Tanıtmanın En Verimli Yolu

Tasarlab

Hem işletmenizi tanıtmak hem de potansiyel müşteri kitlenize ulaşmak ister misiniz?

Kurumsal blog sayfası ile bu mümkün!

Peki diğer blog türlerinden farklı olarak neden kurumsal blog tercih edilmeli, kimler tercih etmeli?

İşletme sahipleri ve hizmet/ürün sağlayıcıları için dijital dünyada artık olmazsa olmaz denilen kurumsal blog sayfalarına gelin daha yakından bakalım.

Kurumsal Blog Nedir?

Kurumsal blog, işletmelerin web sayfalarında hem kendi markalarını tanıtmak hem de hizmet verdikleri konular hakkında kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla oluşturulmuş blog sayfalarıdır. Bu sayfaların amacı, yoğun bir şekilde içerik pazarlama çalışması gerçekleştirerek işletmeye veya hizmet sağlayıcılarına performans açısından sürdürülebilir bir büyüme kazandırmaktır.

İşletmeler, sosyal medya hesaplarında çoğunlukla takipçi kitlesine ulaşabilirken kurumsal blog sayfaları ile Google arama sonuçlarında görünürlüklerini arttırarak potansiyel müşterilerine de ulaşabilirler. Bu sayede, hem marka hem de hizmet tanıtımlarını bu bloglar ile daha geniş kitlelerle buluşturabilirler. Dahası, doğru bir hedef kitle tanımlaması yaparak okuyucuların ilgisini çekecek içerikler üreten işletmeler, online performanslarını büyük ölçüde arttırabilirler.

Yapılan araştırmalara göre, Google üzerinden bir konu hakkında arama yapan kullanıcıların çoğu, ürün sayfalarından çok blog sayfalarına yönelmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla, kurumsal blog sayfaları işletmelere dijital pazarlama yönünden sanıldığından daha fazla yarar sağlıyor. 

Yani, kullanıcılarla doğrudan bağlantı kurmanın ve markaya olan ilgi ve sadakati artırmanın en kilit noktalarından biri de kurumsal blog sayfalarından geçiyor.

Kimler Kurumsal Blog Tercih Etmelidir?

Normal blog hesaplarından farklı olarak kurumsal blog, adından da anlaşılacağı üzere kurumların, ürün ve hizmet sağlayıcılarının tercih ettiği bir içerik pazarlama yöntemidir. 

Dolayısıyla, hedef kitlesine ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak isteyen her kurum ve kuruluş kendi kurumsal blog sayfalarını oluşturmalıdır. 

Kurumsal Blog Neden Önemlidir?

Hemen hemen her şeyin dijital ortama aktarıldığı günümüzde, her geçen gün ürün ve hizmet sağlayıcıları arasında kıyasıya rekabet artarak devam ediyor. Bu rekabette öne geçebilmek için de işletmelerin, hedef kitleleriyle sıkı bir bağ kurması gerekiyor. 

Ayrıca kurumsal blog, işletmelerin sadık bir müşteri kitlesi oluşturması ve sürdürülebilir bir marka değeri yaratması açısından oldukça önemlidir.

Burada bahsettiğimiz “sürdürülebilir marka değeri” için blog sayfanızda güncel olarak kaliteli içerik paylaşımı yapmanız da performans değerlendirmenizi etkileyecektir.

Kurumsal Blog Özellikleri Nelerdir?

Etkili bir kurumsal blog sayfası için dikkat etmeniz gereken özelliklerden birkaçı şu şekildedir: 

Yazı Dili

Kurumsal blog sayfalarında, resmi bir dilden ziyade konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanların bile anlayabileceği tarzda basit ve samimi bir dil kullanılmalıdır. Tabi, bu dili kullanırken vermek istediğiniz mesajı kaçırmamanız da önemlidir.

Bunun için kurumların, blog sayfalarındaki içeriklerin yazarlarını seçerken hem dile hem de kurum kültürüne hakim kişileri gözetmeleri gerekir.

SEO Uyumlu İçerik

Blog sayfanızın içerik kalitesi kadar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu olması da bir diğer önemli özelliktir. İçeriklerinizde SEO uyumuna dikkat ederseniz, Google aramalarında üst sıralara çıkarak site trafiğinizi arttırabilir ve hedef kitlenizi bu sayede kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Güncellik

İçeriklerinizin kalitesi ve yazı dili kadar güncelliği de önemlidir. Kurumsal blog sayfalarınızda güncel olarak çeşitli içerik paylaşımı yapmanız hedef kitlenizin bağlılığı açısından kritik bir noktadır.

HubSpot, kurumlar ne kadar sıklıkla blog paylaşımı yapmalıdır konusunda 13.500+ müşterisinden topladığı verilerle bir rapor yayınladı. 

Rapora göre, şirketler blog sayfası oluşturarak organik trafik arttırmakla kalmıyor, ayrıca potansiyel müşteri kitlesi de oluşturuyor. 

Ayrıca, blog konularınızı seçerken “evergreen content” olarak adlandırılan, yani zaman içerisinde cevapları çok değişmeyen ve klasikleşmiş sorular barındıran içeriklere yer vermeniz de güncelliğinizi korumanızı sağlayacak önemli etkenlerden biridir. 

Örneğin; “Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapılması Gerekenler” veya “Detoks İçeceklerin Vücuda Faydası” gibi yıllar geçse de arama motorunda benzer sonuçlarla karşılacağınız içerik başlıkları oluşturmak online trafiğiniz açısından size katkı sağlayacaktır.

Tasarım

Tüm bunların dışında, kurumsal blog sitesi tasarımı da okuyucularınızın sitenizde vakit geçirmesini sağlayacak önemli unsurlardan biridir. 

Yazınsal içerikler kadar, içeriklerin kolay okunabilirliği, düzenli ve göze hitap eden sade bir tasarım kurumsal blog sayfanızı güçlendirecek bir özelliktir.

Kurumsal Blog Tasarım Trendleri Nelerdir?

Kurumsal blog tasarımlarında trendleri yakalamanız ve okuyucularınızı sıkmadan onlara keyif verecek arayüz tasarımları oluşturmanız önemlidir.

Siteniz için faydalanabileceğiniz kurumsal blog tasarım trendleri şu şekilde sıralanabilir:

Minimal Bir Yaklaşım Benimseyin

Kurumsal blog siteniz, okuyucularınızı yormayacak minimal bir tasarım benimsemelidir. Bu sayede hem renk hem de blog düzeni açısından basit ama etkileyici tasarımlar oluşturarak okuyucularınızın beğenisini kazanabilirsiniz.

 İllüstrasyon Kullanımına Özen Gösterin

İllüstrasyon kullanımı sizi sıradanlıktan uzaklaştırarak kurumsal blog sayfanızın çok daha ilgi çekici görünmesini sağlayacaktır. Böylece, okuyucular sitenizde daha fazla vakit geçirerek sizi yakından tanıyabilir ve onlara memnuniyet odaklı bir deneyim sunabilirsiniz.

Markanızla Uyumlu Bir Persona Yaratın

Markanızla uyumlu bir “persona” yaratmak hem kurumsal blog siteniz hem de marka bilinirliliğiniz açısından oldukça önemlidir. Kurum kültürünüzle bağdaşan ve markanızı yansıttığını düşündüğünüz bir karakter oluşturarak sitenizi canlandırabilir ve okuyucularınızı keyifli bir yolculuğa çıkarabilirsiniz.

Görsel Seçiminde Sıradanlıktan Kaçının

Görsel seçimlerinizde sıradanlıktan kaçınmanız sizi diğer kurumsal blog sayfalarından farklı bir noktaya taşıyacaktır. İçeriklerinize kaliteli ve konunuzla uyumlu ilginç görseller ekleyerek okuyucularınızın merakını canlı tutabilirsiniz. Ayrıca site tasarımlarınızda bu tarz görseller kullanarak rahatlıkla potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Başlıkların Görünür Olmasına Dikkat Edin

Kurumsal blog sitenizdeki başlıklar ilk bakışta “Okumaya devam etmeli miyim?” sorusunun cevabını verecek noktadır. Dolayısıyla, yazı tipi seçimlerinizde biçime ve boyutlandırmalara dikkat etmeniz okuyucuyu sitenizde tutmanızı sağlayacak bir diğer etkendir. 

Ayrıca, başlıklarınızın görünür olmasına ve paragraf boyutuyla karışmamasına özen göstermelisiniz.

Okuyucu Yorumlarına Açık Olun

Blog ziyaretçilerinize interaktif bir deneyim yaşatarak hem yazılarınızla ilgili geri bildirim alabilir hem de okuyucularınıza değer verdiğinizi gösterebilirsiniz. Bu sayede, hedef kitlenizin isteklerini öğrenerek blog içerik stratejilerinizi buna göre geliştirebilirsiniz. 

Dolayısıyla kurumsal blog sayfanızda içeriklerinizin sonuna kullanıcı yorumlarını eklemeniz markanıza fayda sağlarken, hedef kitlenizi de motive eden bir hamle olacaktır.

Dönüşüm Odaklı Bir Kurumsal Blog Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal blog sitesi tasarımı öncelikle kullanıcı memnuniyeti odaklı olmalıdır. Yani, site düzeni okuyucuyu yönlendirecek şekilde anlaşılır ve sade ilerlemelidir.

Aynı zamanda, kurumsal blog siteniz için göz yormayan sade ve açık tonlu renkler tercih ederek kullanıcı memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Blog sitenizde içerikler sıralı ve güncel bir şekilde tutulmalı, okuyucunun rahatça aradığını bulabilmesi için her içeriğin kategorisi ve başlığı olmalıdır.

Blog siteniz kurumsal kimliğinizi yansıtmalı ve renk, yazı stili, logo gibi öğeler web sitenizin genelinde bir uyum içinde görünmelidir.

Yazınsal içeriğin yanında görsel kullanmaya özen gösterin. Okuyucu yazılarla sıkmamak ve akıcı bir bütün sağlamak için görsel kullanımı oldukça önemlidir.

Kullanıcılarınızın sitenize erişirken yükleme sorunu ile karşılaşmamasına özen gösterin. Her cihazda sitenizin hızlı erişilebilir olmasına dikkat etmelisiniz, bunun için görsel boyutlarını küçültmek gibi gerekli optimizasyon stratejilerini izleyebilirsiniz.

Kurumsal Blog Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kurumsal blog yönetimi de en az blog sitenizin içerikleri ve tasarımı kadar önemlidir. 

Her ne kadar sitenize ziyaretçi çekmek istiyor olsanız da önceliğinizin hizmet/ürün pazarlamak olduğunu unutmamalısınız. Kurumsal blog sayfaları doğrudan pazarlama amacı gütmese bile sonuçta hedef kitlenizin dönüşüm oranlarını artırmanız konusunda temel araçlardan biridir. 

Bu konuda, profesyonel bir yardım almak işletmenize fayda sağlayacaktır. Tasarlab ekibi olarak bizler, şimdiye kadar pek çok markaya kurumsal blog yönetimi konusunda destek vererek unutulmaz deneyimler kazandık. Siz de bu deneyimlerden faydalanmak ve detayları öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Tasarlab ile Çalışan Kurumsal Blog Örnekleri

Tasarlab ekibi ile dönüşüm odaklı kurumsal blog tasarımları oluşturduğumuz markalarımızdan örnekler: 

Aegon Blog:

Vigo Blog

 

Sarar Blog

Olayın Kolayı Blog

 

 

Siz de kurumsal blog siteniz için etkili ve dönüşüm odaklı tasarımlar oluşturmak istiyorsanız, Tasarlab ekibi ile tanışın, birlikte başarılı çalışmalara imza atalım! 

Yararlanılan Kaynaklar:

HubSpot Raporu